Adıyaman
+19°C

Yük.: +20°

Düş.: +10°

Cu, 27.05.2016

Haberler

“Adıyaman'ın Geleceğinde Tarım ve Gıda” Masaya Yatırıldı

  • 26.04.2019
  • adiyamantso

           Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası, Adıyaman Üniversitesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ortaklaşa organize ettiği tarımın ilimizdeki dünü, bugünü ve yarının masaya yatırıldığı “Adıyaman'ın Geleceğinde Tarım ve Gıda” adlı panel Adıyaman Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonunda düzenlendi.

Moderatörlüğünü Dr. Öğretim Üyesi Şaban Karaat’ın yaptığı panele Vali Aykut Pekmez, Belediye Başkan Vekili Demirhan Seçilmiş, Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyit Temir, ATSO Başkanı Mustafa Uslu, ATSO Meclis Başkan Abdulgani Bereket, ATSO Başkan Yardımcısı A.Metin Günay, İl Gıda Tarım ve Ormancılık Müdürü Adil Alan, Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Enstitüsü Müdürü A. Türker Yener, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çiftçiler katıldı. Saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşının ardından açılış konuşmaları yapıldı.

Dr. Öğretim Üyesi Birişik: “Adıyaman ve Ülkemiz İçin Önemli Bir Panel”

Adıyaman ve ülkemiz tarımı açısından önemli etkinliğe imza atıldığını belirten Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Nevzat Birişik: “Bu süreçte panelimiz, gerek ülkemiz gerekse de ilimiz adına önemli sosyo ekonomik karşılığı olan bir panel özelliği taşımaktadır.  Kamu, sanayi, üniversite ve özel sektörün kendi sorununa sahip çıkması açısından da önemli bir etkinlik. Yerel aktörlerle bir istişare fırsatı bulmuş durumdayız. İnşallah değerlendirmelerimizi yaptıktan sonra ilimiz ve ülkemiz için önemli adımlar atılacaktır. Etkinliğe destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

ATSO Başkanı Uslu: “Toprağı Suyla Buluşturmalıyız”

Adıyaman Ticaret ve Sanayi odası (ATSO) Başkanı Mustafa Uslu, toprağı su ile buluşturmanın zamanının gelip geçtiğine vurgu yaparak; “Sizlere bölgemizden çarpıcı örnekler vermek istiyorum. Daha 10 yıl öncesine kadar içme suyu problemi yaşayan bir kentten bugün 2019 yılına geldiğimizde Şanlıurfa’nın elde ettiği çarpıcı bir rakamı sizlerle paylaşmak istiyorum. Kendimde sektörün içinde olduğum için biliyorum. 2018 yılında sadece 400 bin ton balya pamuk üretmiş. Bugünkü fiyatlarla çarptığımız zaman kilosu 10 TL’den gidiyor. Bugünkü değeri 4 trilyon para. Bunun birde 800 milyon desteklemesi var. Yani toplamda 4.8 milyar 2018 sezonunda Şanlıurfa’ya para girmiş. Ama bugün Adıyaman’ın burada olmasının en büyük nedeni sulamanın Türkiye ortalamasının çok altında kalmış olmasıdır. Sulanabilir arazilerimizin suyla buluşması lazım. Bizi kurtaracak olan tek neden budur. Bu da cazibeyle yani yüzde 70 oranına ulaştıracak olacak üç tane ana projemiz vardır. Koçali, Gömükhan ve Çetintepe barajları bittiği zaman Adıyaman’da sulanabilir arazilerimin oranı yüzde 70’lere çıkacaktır. Bu olduğu zaman bizimde geleceğimiz yer Şanlıurfa’ya yakın olacak. Panelimiz ülkemiz ve ilimiz için hayırlara vesile olur. Katılımcılara çok teşekkür ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Seyit Temir. “Üniversitemiz Adıyaman İçin Her Türlü Bilimsel Desteği Sunuyor”

Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyit Temir, yaptığı konuşmada üniversite olarak Adıyaman ve ülkemiz için planlanan tüm projelere destek vermeye gönüllü olduklarını belirtti.

Temir: “Üniversite olarak bu ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olacak her türlü çalışmanın destekçisi ve takipçisiyiz. Bu güne kadar vermiş olduğumuz destekler ve çalışmalarla bunları ispatladık. Üniversitemiz bünyesinde KÜSİ (Kamu Sanayi Üniversite İşbirliği) kapsamında 10 çalıştaya ev sahipliği yaptık. Teknoloji transfer Ofisimizi faaliyete geçirdik. Amacımız var olan sorunu ilgili ilgili taraflarla masaya yatırıp çözüm bulmaktır. Bu konuyu çok önemsiyoruz. KUSİ anlamında ATSO ile birlikte üç aydır devam eden çalışmalarımız var. Tüm imkânlarımızla üniversite olarak katkı sunmaya devam ediyoruz. Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültemiz ile birlikte daha iyi hizmet verebilmek adına Adıyaman Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı iş birliği ile bitki sağlığına hizmet edecek olan Fitoklinik (Bitki Sağlığı Teşhis ve Tanı) laboratuvarının açılışı yapıldı. Bizler burada tarım ve gıda sektörüne takip edebileceğimiz bir yol haritası çıkarmak istiyoruz. İnşallah muvaffak olacağız. Ben de katılımcılara ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Vali Pekmez: “Sadece Tarım Değil, Bu etkinlikler Tüm Sektörler İçin Yapılmalı”

Adıyaman Valisi Aykut Pekmez ise, panelin hayırlara vesile olmasını temenni ederek şunları söyledi: “Önemli bir panel. Gerek Adıyaman gerek ülkemiz gerekse kamu, sanayi, üniversite ve özel sektör işbirliğinde organize edilmiş olması hasebiyle de büyük önem arz eden bir etkinlik. Ancak; sadece tarım ve gıda değil diğer sektörler için de bu tür organizasyonların yapılması gerekir. Günümüzde tarım ve gıda büyük önem kazanmıştır. 1800’lü yıllara kadar dünya nüfusu 1,5-2 milyar civarındayken, 2019 yılı itibariyle bu rakam 7 milyarı bulmuştur. Dolayısıyla tarım ve gıdaya olan ihtiyaç ta artmıştır. Adıyaman şu an sulama oranında yüzde 20 civarlarında. Bu düşük bir ortalama. Ancak devem eden baraj projelerinin hayata geçmesiyle birlikte bu rakam yüzde 80’leri bulacaktır diye düşünüyorum. İnşallah ayakları yere sağlam basan sonuçlar bugün burada çıkacaktır. Ülkemize ve ilimize hayırlı olsun”

Konuşmaların arından başlayan panelin 1. Oturumunda ATSO Başkanı Mustafa Uslu tarafından “Adıyaman Tarımsal Ticareti ve Sanayisinin Sorunları ve Çözüm Önerileri”, ADYÜ Tarım Bilimleri ve Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Nevzat Birişik tarafından Kamu Tarımsal Öncelik ve Stratejilerin Belirlenmesi”, Adıyaman İl Gıda Tarım ve Ormancılık Müdürü Adil Alan tarafından “Adıyaman Tarımının Genel Görünümü Sorun ve Çözüm Önerileri”, Olgunlar Tohumculuk A.Ş. İmtiyaz Sahibi Murat Olgun tarafından “ Adıyaman’dan Dünyaya Tohumculuk, Sorunlar ve Fırsatlar” ve VETAL A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi Fatma Ergin tarafından “Hayvansal üretimin Sorunları ve Teknolojik Girdi Üretimi” konuları masaya yatırılırken, panelin 2. Oturumunda ise ADYÜ Mühendislik Fakültesi Gıda Bölümünden Dr. Leyla Karahan tarafından “Adıyaman Gıda Sanayisinde Mevcut Durum, Sorunlar ve Çözüm Önerileri”, Adıyaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü İl Müdürü yardımcısı Mahmut Nedim Baybatmaz tarafından “Adıyaman’da Gıda Sanayi Öncelikler ve Yatırım Fırsatları”, ADYÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden Doç. Dr. Mücahit çelik tarafından “ Adıyaman’da Tarım ve Gıda Sektörünün Ekonomik Açıdan Değerlendirilmesi”, Sektör Temsilcisi Yusuf Demir tarafından “Adıyaman’dan tarımsal ürünler İhracatı, Sorunlar ve Fırsatlar” ve Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Sırrı Öztürk tarafından “Adıyaman ilinde Hayvansal Gıda Üretiminde Sorunlar ve Fırsatlar” başlıklı konular masaya yatırıldı.

Panel sonunda; Adıyaman ilinin Bahçe (Meyve-Sebze) üretiminde Badem, Bağ, Dut, İncir, Nar, Biber, Domates, Kavun, Sarımsak ve Tütün açısından öne çıkarılması, Adıyaman ilinin bölgesel ve ülkesel olarak tohum, fide, fidan üretim merkezi olması yönünde çalışmalara başlanması, Adıyaman ilinin hayvansal üretiminde Koyun, Arıcılık, Balıkçılık ve Damızlık Sığır yönünden öne çıkarılması, Hayvan ve bitki sağlığında biyolojik ürünler üretimi imkânlarının geliştirilmesi, Adıyaman tarımsal üretimin de ilçe bazlı Organik Tarıma geçişin sağlanması, Adıyaman ilinde Gıda sanayisinin geliştirilmesi ve GAP bölgesi ile entegrasyon sağlanması, Organik ürünlerin muhafaza, işleme ve pazarlama olanaklarının geliştirilmesi ve Katma değerli “Özel Beslenme Amaçlı Gıda Ürünleri” konusunda ihtisaslaşma ve teknoloji geliştirme, İlçe bazlı tarımsal sosyal eğilim araştırması yapılması, Tarafların sürekli ve sonuç odaklı iletişiminin devamı konularında sonuca varıldı.

Karar önerilerinde ise İki adet çalışma grubu kurulması, Tarım çalışma grubu: Seçilen ürünlerin envanteri ve organik tarım anket ve raporu. Tohumculuk ve hayvan sağlığında biyolojik maddelerinin üretimi konuların değerlendirilmesi,  Gıda çalışma grubu: Gıda sanayi envanterinin çıkarılması, yatırım imkânlarının belirlenmesi, Tarımsal önceliklerin belirlenmesi, Tarımsal sosyal eğilim anketlerinin hazırlanması, Gıda sektörünün önceliklerinin belirlenmesi, Bölgesel ve uluslararası işbirliği imkânlarının araştırılması (İİBF), Tanıtını ve yatırını programının belirlenmesi (ATSO) Çalışma grubu raporlarının en geç Eylül-Ekim ayma kadar hazırlanması, Çalışmanın (Raporun) tüm kamu ve STK'lar ortaklığında tanıtımı ve Raporun ilgili taraflara ulaştırılması gibi konular üzerinde hemfikir olundu.

Etkinliğin ardından Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyit Temir tarafından panelistlere üniversite merkez külliyesinde adlarında dikilmiş fidanların sertifikaları takdim edildi.

 

 

 

 

 

“Adıyaman'ın Geleceğinde Tarım ve Gıda” Masaya Yatırıldı
“Adıyaman'ın Geleceğinde Tarım ve Gıda” Masaya Yatırıldı
“Adıyaman'ın Geleceğinde Tarım ve Gıda” Masaya Yatırıldı
“Adıyaman'ın Geleceğinde Tarım ve Gıda” Masaya Yatırıldı
“Adıyaman'ın Geleceğinde Tarım ve Gıda” Masaya Yatırıldı
“Adıyaman'ın Geleceğinde Tarım ve Gıda” Masaya Yatırıldı
“Adıyaman'ın Geleceğinde Tarım ve Gıda” Masaya Yatırıldı
“Adıyaman'ın Geleceğinde Tarım ve Gıda” Masaya Yatırıldı