Adıyaman
+19°C

Yük.: +20°

Düş.: +10°

Cu, 27.05.2016

Haberler

LimakPort İskenderun Limanı tanıtımı ve Avantajları Hakkında

  • 02.08.2019
  • adiyamantso

LimakPort İskenderun Limanı tarafından Odamıza gönderilen yazıda;

Kurumumuz, TCDD Genel Müdürlüğü’ne ait İskenderun Limanı’nın işletme hakkını 30.12.2011 tarihinden itibaren 36 yıl süre ile devir almasına müteakip liman rıhtımlarını, ekipmanlarını ve altyapısını yaklaşık 750 milyon dolar yatırım yaparak yenilemiş, yıllık 1 milyon Teu konteyner elleçleme kapasitesine ulaştırılmıştır.

Hali hazırda LimakPort İskenderun Limanı son teknolojiye sahip yüksek kapasiteli elleçleme ekipmanları ile donatılarak,  büyük gemilere hizmet verebilen bir liman olmuştur. 1 milyon metrekare kapalı alanda faaliyet gösteren limanımız, 400 bin metrekarelik konteyner istifleme sahası, kapalı ambarlar, soğuk hava deposu, lineer ve uzun rıhtım yapıları ile, olumsuz hava koşulları için tam koruma sağlayan mendireğe ve 15,50 metre su derinliği ile derin su limanı olma özelliğine sahiptir.

Özel tasarlanmış modern elleçleme ekipmanları ile hizmet veren LimakPort, Konteyner Genel Kargo, Ro Ro, Proje Kargo ve Dökme Yük operasyonlarında kara ve demiryolu bağlantısına sahip (intermodal) kapalı ambarları ile limanımız tüm hizmet birimleri ile Doğu Akdeniz’in en modern limanı haline getirilmiştir. Ayrıca, devam eden yatırımlar sonrasında, limanın kapasitesi sırasıyla 2. Aşamada 1.3 Millyon Teu kapasiteye, üçüncü aşamada 3 milyon Teu kapasiteye ulaştırılması planlanmaktadır.

Bugün itibariyle LimakPort İskenderun Limanına 14 konteyner taşıma hattı aktif olarak uğrak yapmaktadır. Limanımızdan şu an itibari ile 2 tanesi Orta Doğu, 3 tanesi Avrupa olmak üzere 5 adet ana gemi direkt servis, 5 adet de feeder servisi bulunmakta ve bu servisler ile LimakPort İskenderun, Uzakdoğu’dan Kuzey Avrupa’ya, 50’den fazla limana direkt bağlanmaktadır. İskenderun Limanı böylece, çok güçlü bir potansiyele sahip liman hinterlandındaki müşterilere, hemen hemen tüm hatları kullanarak, dünyanın her noktasına erişme imkanı sunulabilmektedir.

Ülkemizin 2023 hedefleri, Orta ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin son 10 yılda gösterdiği büyüme performansı ile komşu ülkelerin artan ihtiyaçları ile büyüyen ekonomik ve ticari faaliyetleri, transit yükleri için artış gösteren talipleri dikkate alındığında, komşu ülkeler ve Orta Doğu ülkeleri ile her türlü ekonomik ve ticari entegrasyon İskenderun körfezi üzerinden sağlanmakta olup, her geçen gün ithalat, ihracat ve transit ticareti hacimleri artmaya devam etmektedir.

Ulaştırma Bakanlığı nezdinde Anadolu’daki birçok önemli sanayi şehrimizi İskenderun Körfezine bağlamak için birden fazla karayolu ve demiryolu projeleri başlamış ve devam etmektedir.

Bu bağlamda, yukarıda bahsedildiği gibi liman yatırımlarımızın temelinde, Ülkemiz ihracat ve ithalat politikası hedefleri doğrultusunda uluslararası pazarlarda rekabetin yoğun bir şekilde yaşandığı günümüz dünyasında tüm sanayici ve üretici firmalarımız ile hinterlandımız içerisinde önemli yer tutan Adıyaman merkezli sanayici ve üretici firmalarımızın Pazar paylarını genişletmelerine, ihracat potansiyellerini arttırmalarına LimakPort İskenderun limanı olarak katkıda bulunmak ve gerekli desteğin sağlanması amaçlanmaktadır.

Üyeleriniz liman hizmetleri tarifelerimize aşağıdaki linkden ulaşılabilecekleri gibi, ayrıca Odanız ve değerli üyelerinizce talep edilmesi halinde odanızda veya uygun görülecek bir ortamda liman ekibi tarafından üyelerinize bilgilendirme sunumu yapılacaktır.

http://www.limakports.com.tr/tr/tarifeler/tarifeler

Bu itibarla, önemli bir ticaret merkezi olan İskenderun körfez bölgesindeki Ülkemizin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda ülke ve bölge ticaretinin desteklenmesini ve ticaretin canlandırılmasını sağlamak amacı ile yapılan kapsamlı yatırımlarımız ile ülkemiz genelindeki tüm sanayici ve üretici firmalarımızın yapacakları ihracat, ithalat ve transit taşımaları Limakport İskenderun limanı olarak sağlanan maliyet ajantajı ve en üst düzeyde sunulan liman hizmetlerimiz ile desteklenmekte olup, bu konuda üyelerinize gerekli duyurunun yapılmasını rica ederiz.