Teknofest 2024

Teknofest 2024

Bilindiği üzere Bakanlığımız, ülkemizin küresel rekabet gücünü artıracak, ekonomik ve teknolojik bağımsızlığını temin edecek kritik teknolojilerde atılımını sağlayacak olan Milli Teknoloji Hamlesini gerçekleştirme misyonuyla faaliyetlerini yürütmektedir. Milli Teknoloji Hamlesinin en önemli bileşenlerinden biri olan beşerî sermayenin geliştirilmesi konusu ise Bakanlığımız faaliyetleri arasında önemli bir yere sahiptir.

Sahip olduğumuz insan kaynağı potansiyelinin yenidünyanın ihtiyacı olan yetkinliklere göre yetiştirilmesi, buna ek olarak insanların mevcut yeteneklerini sürekli geliştirmeye motive edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, ülkemizde teknoloji üretmeye yönelik bireysel yetkinliklerin geliştirilmesi ve toplumsal bilincin artırılması hedefiyle Bakanlığımızın öncülüğünde hayata geçirilen önemli bir festivaldir. Ülkemizin millî teknoloji geliştirme süreçlerinde kritik rol oynayan kurum ve kuruluşlarımızın da katkılarıyla düzenlenen TEKNOFEST, ev sahipliği yaptığı teknoloji yarışmaları, bilim ve mühendislik faaliyetleri, hava gösterileri, girişimcilik zirvesi gibi etkinlikler ile Milli Teknoloji Hamlesinin en büyük platformlarından biri haline gelmiştir. Her yıl düzenlenen ve bu yıl onuncusu gerçekleştirilecek olan festival, başta öğrenciler ve gençler olmak üzere toplumun her kesiminden gördüğü yoğun ilgi ile dünyanın en büyük havacılık ve uzay festivali olmayı başarmıştır.

2024 yılında Adana ilimizde gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, her yıl daha fazla yarışma kategorisinin eklenerek düzenlendiği büyük ödüllü teknoloji yarışmaları ile farkındalık oluşturmaya devam edecektir. Teknofest 2024 teknoloji yarışmaları için son başvuru tarihi 20.02.2024’tür. 

Bu itibarla, Teknofest 2024 ve başvuruları başlayan teknoloji yarışmalarına dair hazırlanan mth.tc/ISbk linkinde yer alan görsellerle birlikte, Kurumunuz çalışmalarıyla ilgili tüm birim ve paydaşlara duyurularak, yapılan duyurularla ilgili, Valiliğimize (Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü) bilgi verilmesi hususunda;

Bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederim.